vlc - en to nl translation catalogue (816 entries)

en: 
    Playlist items:
      *.mpg, *.vob                   plain MPEG-1/2 files
      [dvd:][device][@raw_device][@[title][,[chapter][,angle]]]
                                     DVD device
      [vcd:][device][@[title][,[chapter]]
                                     VCD device
      udpstream:[@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by VLS
      vlc:pause                      pause execution of playlist items
      vlc:quit                       quit VLC
nl: 
    Speellijst items:
      *.mpg, *.vob                   gewone MPEG-1/2 bestanden
      [dvd:][apparaat[@raw_device][@[titel][,[hoofdstuk][,hoek]]]
                                     DVD apparaat
      [vcd:][apparaat][@[titel][,[hoofdstuk]]
                                     VCD apparaat
      udpstream:[@[<bind adres>][:<bind poort>]]
                                     UDP stream verzonden door VLS
      vlc:pause                      pauzeer speellijst items
      vlc:quit                       	stop VLC

en: 
    Press the RETURN key to continue...
nl: 
    Druk op RETURN om verder te gaan...

en: 
    Warning: if you can't access the GUI anymore, open a dos command box, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I win32"
nl: 
    Waarschuwing: als de interface niet meer toegankelijk is open dan een dos command omgeving en ga naar de directory waar VLC is geinstalleerd. Run daar het commando: "vlc -I win32"

en:  (default disabled)
nl:  (niet standaard)

en:  (default enabled)
nl:  (standaard)

en:  Apply
nl:  Pas Toe

en:  Cancel
nl:  Annuleer

en:  Clear
nl:  Verwijder

en:  Enter -1 if you want to keep all messages.
nl:  Voer -1 in om alle berichten te bewaren in het scherm.

en:  Save
nl:  Opslaan

en:  to
nl:  naar

en: &About...
nl: &Over...

en: &Add
nl: Voeg toe

en: &Add interface
nl: Vo&eg interface toe

en: &Add subtitles...
nl: &Voeg ondertiteling toe

en: &Angle
nl: Hoe&k

en: &Chapter
nl: Hoof&dstuk

en: &Chapter:
nl: &Hoofdstuk:

en: &Close
nl: S&luit

en: &Controls
nl: &Knoppen

en: &Copy text
nl: &Kopieer tekst

en: &Crop selection
nl: &Crop selectie

en: &Delete
nl: &Verwijder

en: &Delete selection
nl: &Verwijder selectie

en: &Disc...
nl: &Disk...

en: &Eject Disc
nl: V&erwijder Disk

en: &File
nl: &Bestand

en: &File info...
nl: &Bestand info...

en: &File...
nl: &Bestand...

en: &Fullscreen
nl: &Volledig Scherm

en: &Hide interface
nl: &Verberg interface

en: &Invert
nl: &Inverteer

en: &Invert selection
nl: &Inverteer selectie

en: &Jump...
nl: &Spring...

en: &Language
nl: &Taal

en: &Mute
nl: Geluid stil

en: &Network Stream...
nl: &Netwerk Stream...

en: &Network stream...
nl: &Netwerk Stream...

en: &Network...
nl: &Netwerk

en: &Open File...
nl: &Open Bestand...

en: &Playlist...
nl: &Speellijst...

en: &Preferences...
nl: &Voorkeuren...

en: &Program
nl: &Programma

en: &Satellite Stream...
nl: &Sateliet Stream...

en: &Select All
nl: Alles &selecteren

en: &Selection
nl: &Selectie

en: &Settings
nl: &Instellingen

en: &Subtitles
nl: &Ondertiteling

en: &Title
nl: &Titel

en: &Title:
nl: &Titel:

en: &View
nl: &Toon

en: (C) 1996-2003 - the VideoLAN Team
nl: © 1996-2003 het VideoLAN team

en: (c) 1996-2003 the VideoLAN team
nl: © 1996-2003 het VideoLAN team

en: 1:File
nl: 1:Bestand

en: 2 Front 2 Rear
nl: 2 Voor 2 Achter

en: 3D Now! motion compensation
nl: 3D Now! compensatie van beweging

en: 3dfx Glide video output
nl: 3dfx Glide video uitvoer

en: A/52 dynamic range compression
nl: A/52 compressie dynamisch bereik

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
nl: AAC audio decoder (gebruikt libfaad2)

en: ADPCM audio deocder
nl: ADPCM audio decoder

en: ALSA audio output
nl: ALSA audio uitvoer

en: ALSA device name
nl: ALSA apparaatnaam

en: ASF v1.0 demuxer (file only)
nl: ASF v1.0 demuxer (enkel bestanden)

en: About
nl: Over

en: About %s
nl: Over %s

en: About VLC media player
nl: Over VLC media speler

en: About this application
nl: Over dit programma

en: About this program
nl: Over dit programma

en: About...
nl: Over...

en: Activate automatic black border cropping
nl: Activeer automatische een zwarte rand verkleining

en: Activate this option if you want to use the VideoLAN Channel Server.
nl: Gebruik deze optie tezamen met VideoLAN Channel Server.

en: Add
nl: Voeg toe

en: Add &Directory...
nl: Voeg een &map toe..

en: Add &Url...
nl: Voeg &Url toe...

en: Add a subtitle file
nl: Bestand met ondertiteling

en: Add file
nl: Voeg bestand toe

en: Add subtitles
nl: Voeg ondertiteling toe

en: Address
nl: Adres

en: Address:
nl: Adres:

en: Adjust
nl: Beeldaanpassingen

en: Advanced...
nl: Geavanceerd...

en: All
nl: Allemaal

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Allows you to modify the default caching value for file streams. This value should be set in miliseconds units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor streams uit bestanden. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for ftp streams. This value should be set in miliseconds units.
nl: Wijzig de standaard waarde voor ftp stream buffer grootte. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for http streams. This value should be set in miliseconds units.
nl: Wijzig de standaard waarde voor http stream buffer grootte. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for mms streams. This value should be set in miliseconds units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor mms stromen. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for udp streams. This value should be set in miliseconds units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor udp stromen. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for v4l streams. This value should be set in miliseconds units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor v4l bronnen. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Alternatively, you can build an MRL using one of the following predefined targets:
nl: Bouw een MRL met behulp van de volgende voorgedefinieerde doelen:

en: AltiVec motion compensation
nl: AltiVec compensatie van beweging

en: Always on top...
nl: Altijd boven...

en: An error has occurred which probably prevented the execution of your request:
nl: Er is een fout opgetreden die het onmogelijk maakte om uw verzoek af te handelen :

en: Apply
nl: Pas Toe

en: Audio device
nl: Audio apparaat

en: Audio settings
nl: Audio Instellingen

en: Authors
nl: Auteurs

en: Authors: The VideoLAN Team, http://www.videolan.org
nl: Auteurs: Het VideoLAN Team, http://www.videolan.org

en: Automatically play file
nl: Speel bestand automatisch af.

en: Average Bitrate
nl: Gemiddelde Bitrate

en: Avg. byterate
nl: Gemiddelde byterate

en: Back
nl: Terug

en: Bit Count
nl: Aantal Bits

en: Bits Per Pixel
nl: Bits per Pixel

en: Bits Per Sample
nl: Bits per Sample

en: Bits per Sample
nl: Aantal bits per sample

en: Bring All to Front
nl: Alles op voorgrond

en: Browse...
nl: Blader...

en: By default the dummy interface plugin will start a dos command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop vlc and no video window is opened.
nl: Normaal gesproken opent de dummy interface een dos command box. Het activeren van de stille mode creeert deze box niet, maar kan ook behoorlijk vervelend zijn als je vlc wil stoppen en er geen videowindow beschikbaar is.

en: C
nl: nl

en: C Post Processing
nl: Nabewerking

en: C module that does nothing
nl: de C module die niks doet

en: C&hannels
nl: Kanalen

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Capture input stream
nl: Opnemen van de stream

en: Capture the stream you are playing to a file
nl: Schrijf de stream die u afspeelt naar een bestand

en: Change skin - Open new file
nl: Wijzig skin - Open nieuw bestand

en: Change the current audio track
nl: Wijzig het huidige audio kanaal

en: Change the current subtitles stream
nl: Wijzig de huidige ondertiteling

en: Channel server
nl: Kanaal server

en: Channel:
nl: Kanaal:

en: Channels
nl: Kanalen

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Chapter %d
nl: Hoofdstuk %d

en: Chapter:
nl: Hoofdstuk:

en: Check this option if you want to display the caption of the buttons in
nl: Selecteer deze optie als u een onderschrift wil tonen bij de knoppen in

en: Choose chapter
nl: Kies een hoofdstuk

en: Choose the program
nl: Selecteer het programma

en: Choose the program to select by giving its Service ID.
nl: Selecteer een programma door middel van zijn Service ID.

en: Choose title
nl: Kies een titel

en: Clear
nl: Verwijder

en: Clear Menu
nl: Wis menu

en: Close Window
nl: Sluit venster

en: Close the window
nl: Sluit het venster

en: Close this popup
nl: Sluit deze popup

en: Condition variables implementation for Win9x (developers only)
nl: Conditionele variabelen implementatie voor Win9x (alleen ontwikkelaars)

en: Config of last used skin
nl: Configuratie van laatst gebruikte skin

en: Configure
nl: Configureer

en: Configure the application
nl: Stel applicatie voorkeuren in

en: Controller
nl: Bedieningspaneel

en: Controls
nl: Bediening

en: Copy
nl: Kopieer

en: CoreAudio output
nl: CoreAudio uitvoer

en: Couldn't create pixmap from file: %s
nl: Kon geen pixmap creeeren van bestand: %s

en: Couldn't find pixmap file: %s
nl: Pixmap bestand niet gevonden: %s

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows to benefit from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
nl: Gebruik video buffers in systeem geheugen in plaats van het geheugen op de video kaart. Deze optie wordt niet aanbevolen, daar systeem geheugen trager is dan het speciale video geheugen op de grafische kaart. De optie heeft geen effect als overlays gebruikt worden.

en: Crop
nl: Verklein

en: Crop selection
nl: Crop selectie

en: Cut
nl: Knip

en: DVD (menus support)
nl: DVD (menu ondersteuning)

en: DVD device
nl: DVD apparaat

en: DVD input (uses libdvdcss if installed)
nl: DVD input (gebruikt libdvdcss indien aanwezig)

en: DVD input (uses libdvdcss)
nl: DVD input (gebruikt libdvdcss)

en: DVD input (using libdvdread)
nl: DVD input (gebruikt libdvdread)

en: DVD input with menus support
nl: DVD met ondersteuning voor DVD menu's

en: Decrease the volume
nl: Geluid Zachter

en: Default
nl: Standaard

en: Delay:
nl: Vertraging:

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete &all
nl: Verwijder allen

en: Delete all items
nl: Verwijder allen

en: Delete selection
nl: Verwijder selectie

en: Description
nl: Beschrijving

en: Destination Target:
nl: Doel:

en: Destination Target:
nl: Doel:

en: Device
nl: Apparaat

en: Device &name:
nl: Apparaat &naam:

en: Device name
nl: Apparaat naam

en: DirectX audio output
nl: DirectX audio uitvoer

en: DirectX video output
nl: DirectX video uitvoer

en: Disc
nl: Disk

en: Disc type
nl: Disk type

en: Display xosd output on the bottom of the screen instead of the top
nl: Toon xosd uitvoer beneden in het scherm in plaats van bovenaan

en: Distort mode, one of "wave" and "ripple"
nl: Distort mode, een van "wave" en "ripple"

en: Double Size
nl: Dubbele grootte

en: Dummy stream ouput
nl: Dummy stream uitvoer

en: Duration
nl: Duur

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
nl: Compressie van het dynamisch bereik maakt de harde geluiden zachter en de zachte geluiden harder. Hiermee wordt het makkelijker om naar streams te luisteren in een rumoerige omgeving zonder iemand te storen. Als deze optie uit staat, dan wordt het geluid aangepast aan een filmtheater of een kamer.

en: E&xit
nl: Af&sluiten

en: E_xit
nl: Af_sluiten

en: Edit
nl: Bewerk

en: Either you are running Mac OS X pre 10.2 or you haven't experienced any heavy crashes yet.
nl: Of u draait een versie van MacOSX van voor 10.2 of u heeft nog geen crashes gehad.

en: Eject
nl: Verwijder

en: Eject disc
nl: Verwijder schijf

en: Eject the DVD/CD
nl: Verwijder de DVD/CD

en: Empty if no stream output.
nl: Leeg als er geen stream output is opgegeven

en: Encapsulation Method
nl: Inkapseling Methode

en: Error
nl: Fout

en: Error loading pixmap file: %s
nl: Fout tijdens laden van pixmap bestand: %s

en: EsounD audio output
nl: EsounD audio uitvoer

en: Exit
nl: Afsluiten

en: Exit the program
nl: Sluit programma af

en: Exit this program
nl: Sluit programma af

en: FTP input
nl: FTP invoer

en: Fast
nl: Snel

en: Faster
nl: Sneller

en: File
nl: Bestand

en: File read
nl: Bestand

en: File stream ouput
nl: Voer uit naar stream

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Filename of Font
nl: Bestandsnaam van Lettertype

en: Flags
nl: Opties

en: Font
nl: Lettertype

en: Font size
nl: Lettertype grootte

en: Font used to display text in the xosd output
nl: Gebruik dit lettertype voor tekst in xosd uitvoer

en: Force the XVideo renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
nl: Forceer de XVideo renderer om een specifiek chroma formaat te gebruiken in plaats van de snelste en meest efficiente te gebruiken.

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
nl: Forceer de dummy video output om beelden te creeeren met een specifiek chroma formaat in plaats van te proberen de performance te verbeteren door de snelste module te gebruiken.

en: Force the rc plugin to use stdin as if it was a TTY.
nl: Forceer de rc plugin om stdin als TTY te gebruiken.

en: Forward
nl: Sneller

en: Forward stream
nl: Speel sneller

en: Frame Rate
nl: Frame rate

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Gestures
nl: Gebaren

en: Give the default type of audio you want to use in a DVD.
nl: Stel het standaard type audio in voor gebruik bij DVD.

en: Give the stream number of the audio channel you want to use in a DVD (from 1 to n).
nl: Selecteer met behulp van een nummber (van 1 tot n) welk audio kanaal je wilt gebruiken.

en: Give the stream number of the subtitle channel you want to use in a DVD (from 1 to n).
nl: Selecteer met behulp van een nummer (van 1 tot n) het ondertitelingskanaal dat je wilt gebruiken bij een DVD.

en: Go Backward
nl: Ga Terug

en: Go to the preferences menu
nl: Ga naar het voorkeuren menu

en: Go to:
nl: Ga naar:

en: Go!
nl: Ga!

en: Got directly so specified point
nl: Ga rechtstreeks naar gespecificeerd punt

en: HTTP 1.0 daemon
nl: HTTP 1.0 server

en: HTTP input
nl: HTTP invoer

en: HTTP stream ouput
nl: HTTP stream uitvoer

en: Half Size
nl: Halve grootte

en: Headphone virtual spatialization effect parameter: distance between front left speaker and listener in meters.
nl: Koptelefoon virtueel ruimtelijk effect instelling: de afstand tussen luidspreker links-voor en luisteraar gemeten in meters.

en: Height
nl: Hoogte

en: Hide Others
nl: Verberg anderen

en: Hide VLC
nl: Verberg VLC

en: Hide the main interface window
nl: Verberg het hoofdscherm

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nl: I420,IYUV,YV12 to RGB,RV15,RV16,RV24,RV32 conversies

en: IPv4 network abstraction layer
nl: IPv4 network abstractie laag

en: IPv6 network abstraction layer
nl: IPv6 network abstractie laag

en: If enabled, VLC will try to take advantage of the overlay capabilities of your graphic card.
nl: Standaard probeert VLC snelheidswinst te halen uit het gebruik van de overlay mogelijkheden van de aanwezige grafische kaart.

en: If this option is enabled, VLC will always start a video in fullscreen mode.
nl: Als deze optie gebruikt wordt, dan zal VLC een video altijd op volledige scherm grootte afspelen.

en: If you believe that it is a bug, please follow the instructions at:
nl: Mocht u van mening zijn dat het een software fout betreft, volg dan de instructies op:

en: If you check this box, IPv4 will be used by default for all UDP and HTTP connections.
nl: Het selecteren van deze optie zorgt ervoor dat IPv4 gebruikt wordt voor alle UDP en HTTP connecties.

en: If you check this box, IPv6 will be used by default for all UDP and HTTP connections.
nl: Het selecteren van deze optie zorgt ervoor dat IPv6 gebruikt wordt voor alle UDP en HTTP connecties.

en: If you graphics card provides several adaptors, this option allows you to choose which one will be used (you shouldn't have to change this).
nl: Indien de grafische kaart meedere adaptors (uitgangen) biedt, dan zal deze optie het mogelijk maken om er een te kiezen.

en: If you have a stream whose PSI packets do not feature incremented continuity counters, select this option.
nl: Selecteer deze optie als je een stream hebt waarvan de PSI pakketjes geen continuiteits tellers heeft.

en: If you have several interfaces on your Linux machine and use the VLAN solution, you may indicate here which interface to use.
nl: Als er meerdere interface kaarten in de Linux machine zitten en de VLAN oplossing wordt gebruikt, dan kun je hier instellen welke netwerk interface kaart gebruikt zal worden.

en: If you have several interfaces on your machine and use the multicast solution, you will probably have to indicate the IP address of your multicasting interface here.
nl: Als er meerdere netwerk interfaces zijn in de computer en multicast wordt gebruikt, dan kun je hier het IP adres van de multicast netwerk interface instellen.

en: If you want VLC to add items to the playlist as you open them, then enable this option.
nl: Deze optie vertelt VLC de bestanden automatisch in de speellijst te zetten wanneer ze geopend worden.

en: If you want VLC to keep playing the playlist indefinitely then enable this option.
nl: Schakel deze optie in als VLC oneindig de speellijst moet herhalen.

en: If you want VLC to start playing on startup, then enable this option.
nl: Na het starten zal VLC meteen de speelijst gaan afspelen.

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de 3D Now! instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de AltiVec instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de MMX EXT instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de MMX instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de SSE instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: Image Size
nl: Beeld Grootte

en: Increase the volume
nl: Geluid Harder

en: Indicate here the Time To Live of the multicast packets sent by the stream output.
nl: Feef hier de timeout aan voor multicast pakketjes verstuurd door de stream output

en: Indicate here the address of the VideoLAN Channel Server.
nl: Geef hier het ip-adres van de VideoLAN Channel Server.

en: Indicate here the port on which the VideoLAN Channel Server runs.
nl: Geef hier de poort op waar de VideoLAN Channel Server zich bevindt.

en: Input Type
nl: Soort Input

en: Invert
nl: Inverteer

en: Invert selection
nl: Inverteer selectie

en: Item
nl: Onderdeel

en: Jump
nl: Spring

en: Jump to:
nl: Spring naar:

en: Language
nl: Taal

en: Language 0x%x
nl: Taal 0x%x

en: Languages
nl: Talen

en: Last skin actually used
nl: Laast gebruikte skin

en: Layer
nl: Laag

en: Left
nl: Linker

en: License
nl: Licentie

en: Linux OSS audio output
nl: Linux OSS audio uitvoer

en: Linux console framebuffer video output
nl: Linux console framebuffer video uitvoer

en: Load from file..
nl: Gebruik bestand...

en: Load subtitles file:
nl: Gebruik ondertiteling in bestand:

en: Loop
nl: Herhaal

en: MMX EXT motion compensation
nl: MMX EXT compensatie van beweging

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nl: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversies

en: MMX Post Processing
nl: MMX nabewerking

en: MMX conversions from
nl: MMX conversies van

en: MMX motion compensation
nl: MMX compensatie van beweging

en: MMXEXT Post Processing
nl: MMXEXT nabewerking

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
nl: MPEG I/II video decoder (gebruikt libmpeg2)

en: MPEG audio layer I/II/III parser
nl: MPEG layer I/II/III audio parser

en: MPEG-I/II audio packetizer
nl: MPEG I/II audio packetizer

en: MPEG-I/II video packetizer
nl: MPEG I/II video packetizer

en: MTU of the network interface
nl: MTU van de netwerk interface

en: Matrox Graphic Array video output
nl: Matrox Graphic Array video uitvoer

en: Media Resource Locator (MRL)
nl: Media Resource Locater (MRL)

en: Messages
nl: Berichten

en: Messages...
nl: Berichten...

en: Messages:
nl: Berichten:

en: Microsoft Media Server (MMS) input
nl: Microsoft Media Server (MMS) invoer

en: Minimize Window
nl: Verklein venster

en: Miscellaneous
nl: Overige

en: Miscellaneous stress tests
nl: Verschillende stress tests

en: Motion threshold
nl: Bewegingsdrempel

en: Mouse button
nl: Muisknop

en: Mute
nl: Geluid Stil

en: Name
nl: Naam

en: Navigate through the stream
nl: Navigeer door de stream

en: Navigate through titles and chapters
nl: Navigeer door titels en hoofdstukken

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Network
nl: Netwerk

en: Network Channel:
nl: Netwerk Kanalen:

en: Network Stream...
nl: Netwerk Stream...

en: Network mode
nl: Netwerk mode

en: New stream
nl: Nieuwe stream

en: Next
nl: Volgende

en: Next File
nl: Volgende Bestand

en: Next file
nl: Volgende Bestand

en: Next playlist item
nl: Volgende speellijst item

en: No %@s found
nl: Geen %@s gevonden

en: No CrashLog found
nl: Geen CrashLog gevonden

en: No configuration options available
nl: Geen configuratie opties beschikbaar

en: No server
nl: Geen server

en: None
nl: Geen

en: Normal Size
nl: Normale grootte

en: Number of Streams
nl: Aantal Streams

en: Number of streams
nl: Aantal streams

en: OSS dsp device
nl: OSS dsp apparaat

en: Off
nl: Uit

en: Offset in pixels of the shadow
nl: Offset in pixels van de schaduw

en: On Windows 9x/Me we use a fast but not correct condition variables implementation (more precisely there is a possibility for a race condition to happen). However it is possible to use slower alternatives which should be more robust. Currently you can choose between implementation 0 (which is the default and the fastest), 1 and 2.
nl: Op Windows 9x/Me gebruikt VLC een snelle maar correcte implementatie van conditionele variabelen (in theorie is er nog een mogelijkheid voor een race conditie). Echter het is mogelijk een tragere alternatief te gebruiken, De toegestane mogelijke implementaties zijn 0 (standaard waarde en de snelste implementatie), 1 en 2.

en: On Windows NT/2K/XP we use a slow mutex implementation but which allows us to correctely implement condition variables. You can also use the faster Win9x implementation but you might experience problems with it.
nl: Op Windows NT/2K/XP gebruiken we een trage maar stabiele mutex implementatie. Het is mogelijk de snellere implementatie te gebruiken, echter deze is nog experimenteel. Het is dus mogelijk dat er problemen optreden met deze snellere implementatie.

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
nl: Een van '90', '180', '270', 'hflip' en 'vflip'

en: Only enqueue in playlist, do not play
nl: Enkel in speellijst plaatsen, speel niet af.

en: Open &Disc...
nl: Open &Disk...

en: Open &disc...
nl: Open &Disk...

en: Open &file...
nl: Open &Bestand...

en: Open Disc
nl: Open Disk

en: Open Disc...
nl: Open disk...

en: Open File
nl: Open een bestand

en: Open File...
nl: Open bestand...

en: Open Messages Window
nl: Open het berichten venster

en: Open Network...
nl: Open netwerk...

en: Open Playlist
nl: Open Speellijst

en: Open Recent
nl: Open laatste

en: Open Source
nl: Open Bron

en: Open Stream
nl: Open Stroom

en: Open Target
nl: Open Doel

en: Open Target:
nl: Open Doel locatie:

en: Open VIDEO_TS Directory
nl: Open VIDEO_TS map

en: Open _Disc...
nl: Open _Disk...

en: Open a DVD or (S)VCD
nl: Open een DVD of (S)VCD

en: Open a DVD or VCD
nl: Open een DVD of VCD

en: Open a Satellite Card
nl: Open een satelliet kaart

en: Open a file
nl: Open een bestand

en: Open a network stream
nl: Selecteer een Netwerk Stream

en: Open a satellite stream
nl: Open een satelliet kaart

en: Open file
nl: Open een bestand

en: Open network
nl: Open Netwerk

en: Open playlist
nl: Open speellijst

en: Open subtitle file
nl: Open bestand met ondertitels

en: Open the messages window
nl: Open het berichten venster

en: Open the module manager
nl: Open de module manager

en: Open the playlist
nl: Open de speellijst

en: Open the playlist window
nl: Open het speellijst scherm

en: Output Method
nl: Uitvoer Methode

en: Paste
nl: Plak

en: Path:
nl: Pad:

en: Pause
nl: Pauze

en: Pause Stream
nl: Pauzeer Stream

en: Pause current playlist item
nl: Pauzeer het huidige speellijst item

en: Pause stream
nl: Pauzeer stream

en: Planes
nl: Niveaus

en: Play
nl: Start

en: Play Faster
nl: Speel Sneller

en: Play Slower
nl: Speel langzamer

en: Play Stream
nl: Start Stream

en: Play current playlist item
nl: Speel het huidige speellijst item af

en: Play faster
nl: Speel Sneller

en: Play slower
nl: Speel langzamer

en: Play stream
nl: Start stream

en: Play the selected stream
nl: Start de geselecteerde stream

en: Playlist
nl: Speellijst

en: Playlist...
nl: Speellijst...

en: Polarization
nl: Polarisatie

en: Port
nl: Poort

en: Port:
nl: Poort:

en: Position
nl: Positie

en: Post processing
nl: Nabewerking

en: Preference
nl: Voorkeur

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Preferences...
nl: Voorkeuren...

en: Prev
nl: Vorige

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous file
nl: Vorig Bestand

en: Previous playlist item
nl: Vorige speellijst item

en: Progr_am
nl: Progr_amma

en: Program
nl: Programma

en: Pseudo Raw/Log Audio decoder
nl: Pseudo Raw/Log audio decoder

en: QNX RTOS video and audio output
nl: QNX RTOS video en audio uitvoer

en: QT Embedded display name
nl: QT Embedded display namen

en: QT Embedded video output
nl: QT Embedded video uitvoer

en: Qt Embedded GUI helper
nl: QT Embedded GUI helper

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Quit VLC
nl: Stop VLC

en: ReadMe...
nl: Lees mij...

en: Remote control
nl: Afstandsbediening

en: Report a Bug
nl: Rapporteer een fout

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Reverse stereo
nl: Omgekeerd stereo

en: Rewind
nl: Langzaam

en: Rewind stream
nl: Speel langzaam

en: Right
nl: Rechter

en: SLP input
nl: SLP invoer

en: SVGAlib video output
nl: SVGAlib video uitvoer

en: Sample rate
nl: Sample Rate

en: Satellite
nl: Satelliet

en: Save
nl: Opslaan

en: Save File
nl: Bewaar Bestand

en: Save file
nl: Bewaar bestand

en: Sc&reen
nl: Sche&rm

en: Screen
nl: Scherm

en: Screen %d
nl: Scherm %d

en: Select
nl: Selecteer

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select File
nl: Selecteer Bestand

en: Select a network stream
nl: Selecteer een Netwerk Stream

en: Select a subtitles file
nl: Selecteer bestand met ondertitels

en: Select angle
nl: Selecteer hoek

en: Select audio channel
nl: Selecteer een audio kanaal

en: Select next chapter
nl: Selecteer volgende hoofdstuk

en: Select next title
nl: Selecteer de volgende titel

en: Select previous chapter
nl: Selecteer vorig hoofdstuk

en: Select previous title
nl: Selecteer de vorige titel

en: Select subtitles channel
nl: Selecteer ondertitelingskanaal

en: Select the number of horizontal videowindows in which to split the video
nl: Selecteer het aantal horizontale videoschermen waarin de video verdeeld moet worden.

en: Select the number of vertical videowindows in which to split the video
nl: Selecteer het aantal vertikale videoschermen waarin de video verdeeld moet worden

en: Select the number of video windows in which to clone the video
nl: Kies het nummer van het video scherm waarin het video beeld gekloond moet worden.

en: Select the specific vout modules that you want to activate
nl: Selecteer de specifieke video uitvoer modules die u wilt activeren.

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Selected:
nl: Geselecteerd:

en: Selection
nl: Selectie

en: Set the delay (in seconds)
nl: Stel vertraging in (in seconden)

en: Set the geometry of the zone to crop
nl: Zet de afmetingen van de te verkleinen zone

en: Set the image brightness. Defaults to 1
nl: Wijzig de helderheid van het beeld. 1 is normaal.

en: Set the image contrast. Defaults to 1
nl: Wijzig het contrast van het beeld. 1 is normaal.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0
nl: Wijzig de tint van het beeld. Waarden tussen 0 en 360, 0 is normaal.

en: Set the image saturation. Defaults to 1
nl: Wijzig de kleurverzadiging van het beeld. 1 is normaal.

en: Set the method used by libdvdcss for key decryption.
    title: decrypted title key is guessed from the encrypted sectors of the stream. Thus it should work with a file as well as the DVD device. But it sometimes takes much time to decrypt a title key and may even fail. With this method, the key is only checked at the beginning of each title, so it won't work if the key changes in the middle of a title.
    disc: the disc key is first cracked, then all title keys can be decrypted instantly, which allows us to check them often.
    key: the same as "disc" if you don't have a file with player keys at compilation time. If you do, the decryption of the disc key will be faster with this method. It is the one that was used by libcss.
    The default method is: key.
nl: Stel de methode in die libdvdcss moet gebruiken voor de ontcijfering van de beveiliging.
    title: de titel sleutel wordt geraden aan de hand van de versleutelde sectors van de stream. Dit zou dus zowel op een bestand als op een DVD apparaat moeten werken. Echter soms neemt deze methode veel tijd in beslag om de sleutel te ontcijferen. De methode kan zelfs falen en de sleutel wordt alleen aan het begin van elke titel uitgeprobeerd. Dus als ondertussen de sleutel wijzigt dan werkt deze methode niet meer.
    disc: de disc sleutel wordt eerst ontcijferd, waarna alle titel sleutels meteen ontcijfert kunnen worden. Hiermee kunnen de sleutels vaker uitgeprobeerd worden.
    key: werkt hetzelfde als "disc" als er geen bestand met video speler sleutels is tijdens compilatie van libdvdcss. Als dit bestand er wel is dan is de ontcijfering van de disc sleutel veel sneller, deze methode wordt dan ook gebruikt door libdvdcss.

en: Set the number of Frames Per Second
nl: Stel aantal beelden per seconde in

en: Set the window on top
nl: Breng het venster naar boven

en: Settings...
nl: Instellingen...

en: Show All
nl: Toon alles

en: Show application in system tray
nl: Toon programma in system tray

en: Show application in taskbar
nl: Toon programma in taakbalk

en: Show information about the file being played
nl: Toon informatie van het bestand dat gespeeld word.

en: Show interface
nl: Toon interface

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
nl: Laat regelmatig de huidige positie (in seconden) in de video zien.

en: Show the program logs
nl: Toon de logs van het programma

en: Show the text below icons on the toolbar.
nl: Toon tekst onder de iconen in de toolbar.

en: Show tooltips for configuration options.
nl: Toon tooltips voor configuratie opties.

en: Simple DirectMedia Layer audio output
nl: Simple DirectMedia Layer audio uitvoer

en: Simple DirectMedia Layer video output
nl: Simple DirectMedia Layer video uitvoer

en: Simple id3 tag skipper
nl: Simpele id3 tag routine

en: Size
nl: Grootte

en: Skin files
nl: Skin bestanden

en: Skinnable Interface
nl: Interface met Skins

en: Slow
nl: Langzaam

en: Slower
nl: Langzamer

en: Some buggy OSS drivers just don't like when their internal buffers are completely filled (the sound gets heavily hashed). If you have one of these drivers, then you need to enable this option.
nl: Sommige OSS drivers bevatten fouten, hiervan merk je vaak pas iets als de interne buffers vol zijn (het geluid gaat dan stevig hakkelen). Als je zo'n een driver hebt, dan moet deze optie aan staan.

en: Sorry, the module manager isn't functional yet. Please retry in a later version.
nl: Sorry, de module manager is nog niet functioneel. Probeer een latere versie.

en: Spawn a new interface
nl: Cre‘er een nieuwe interface

en: Specify an HTTP proxy to use. It must be in the form http://myproxy.mydomain:myport. If none is specified, the HTTP_PROXY environment variable will be tried.
nl: Specificeer de HTTP proxy die gebruikt moet worden. Het formaat is als volgt http://myproxy.mydomain:myport . Als er geen proxy gespecificeerd is, dan wordt de omgevingsvariabele HTTP_PROXY geprobeert.

en: Specify the Qt Embedded hardware display you want to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
nl: Specificeer het QT Embedded hardware scherm dat je wilt gebruiken.
    Standaard zal VLC de waarde uit de DISPLAY omgevings variable gebruiken.

en: Specify the X11 hardware display you want to use.
    By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
nl: Specificeer de X11 hardware scherm dat je wilt gebruiken.
    Standaard zal VLC de waarde uit de DISPLAY omgevings variable gebruiken.

en: Specify the X11 hardware display you want to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
nl: Specificeer de X11 hardware scherm dat je wilt gebruiken.
    Standaard zal VLC de waarde uit de DISPLAY omgevings variable gebruiken.

en: Specify the log filename.
nl: Specificeer de log bestandsnaam.

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html"
nl: Specificeer het log formaat. De beschikbare keuzes zijn "text" (standaard) en "html"

en: Standard filesystem directory input
nl: Map uitlezen van standaard filesysteem

en: Standard filesystem file input
nl: Standaard filesysteem bestand lezen

en: Starting position
nl: Begin positie

en: Step Backward
nl: Stap terug

en: Step Forward
nl: Stap vooruit

en: Stop current playlist item
nl: Stop het het huidige speellijst item

en: Stream info...
nl: Stream informatie...

en: Stream output
nl: Stream uitvoer

en: Stream output (MRL)
nl: Stroom output (MRL)

en: Stream output MRL
nl: Stroom output MRL

en: Stream output MRL (Media Resource Locator)
nl: Media Resource Locater (MRL)

en: Stream output configuration
nl: Stream uitvoer configurtie

en: Stream output:
nl: Stream uitvoer:

en: Subtitle
nl: Ondertiteling

en: Subtitles
nl: Ondertiteling

en: Switch program
nl: Verander van Programma

en: Tarkin decoder module
nl: Tarkin decodeer module

en: The VideoLAN Client is a MPEG, MPEG 2, MP3, DivX player, that accepts input from local or network sources.
nl: De VideoLAN Client is een MPEG 1, MPEG 2, MP3, DivX multimedia speler, die invoer zowel van schijf als van netwerk kan afspelen.

en: The VideoLAN team <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/
nl: Het VideoLAN team <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/

en: The degree of blurring from 1 to 127
nl: De mate van wazigheid uitgedrukt in een getal van 1 tot 127

en: The protocol for transmitting A/52 audio streams changed between VLC 0.3.x and 0.4. By default VLC assumes you have the latest VLS. In case you're using an old version, select this option.
nl: Het protocol voor het verzenden van A/52 audio streams is veranderd tussen VLC 0.3.x en 0.4. Standaard veronderstelt VLC dat de laatste VLS gebruikt wordt. Indien dit niet zo is selecteer dan deze optie.

en: The size of the fonts used by the osd module
nl: De grootte van de lettertypen die zal worden gebruikt voor de OSD module

en: There are two ways to make a fullscreen window, unfortunately each one has its drawbacks.
    1) Let the window manager handle your fullscreen window (default). But things like taskbars will likely show on top of the video.
    2) Completly bypass the window manager, but then nothing will be able to show on top of the video.
nl: Er zijn twee manieren om een volledig scherm te gebruiken. Jammer genoeg hebben ze allebei hun nadelen.
    1) Laat de window manager het volledig scherm beheren (standaard). Echter dingen zoals taskbars zullen waarschijnlijk bovenop de video te zienzijn.
    2) Omzeil de window manager kompleet, echter dan zal er niks bovenop de video te zien zijn.

en: This allows you to choose if the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nl: Deze optie stelt je instaat om de video stream om te leiden naar de stream uitvoer faciliteit indien deze is in geschakeld.

en: This allows you to force audio encoding
nl: Hiermee kunt u de audio encodering forceren

en: This allows you to force the synchro algorithm, by directly selecting the types of picture you want to decode. Please bear in mind that if you select more pictures than what your CPU is capable to decode, you won't get anything.
nl: Hiermee wordt het synchronizatie algorithme geselecteerd voor het decoderen van de video plaatjes. Let op: als je meer plaatjes selecteert dan dat de CPU aankan, dan resulteert dit in het ontbreken van video. De computer is dan niet snel genoeg om deze plaatjes te kunnen decoderen. Herstel in die situatie de originele instellingen.

en: This allows you to force video encoding
nl: Hiermee kunt u de video encodering forceren

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its codecs.
nl: Stel de volgorde in waarin VLC zijn codecs zal kiezen.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its codecs. For instance, 'a52old,a52,any' will try the old a52 codec before the new one. Please be aware that VLC does not make any difference between audio or video codecs, so you should always specify 'any' at the end of the list to make sure there is a fallback for the types you didn't specify.
nl: Deze optie stelt de gebruiker in staat om de volgorde waarin VLC een codec kiest te beinvloeden. Bijvoorbeeld: 'a52old,a52,any' verteld VLC eerst de oude a52 codec te proberen voordat de nieuwe gekozen wordt. Let op: VLC maakt geen verschil tussen audio en video codecs, dus specificeer altijd 'any' aan het einde van de lijst, zodat er een backup is voor de types die niet gespecificeerd zijn.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
nl: Stel de volgorde in waarin VLC packetizers zal kiezen.

en: This effect gives you the feeling that you stands in a real room with a complete 5.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 5.1.
nl: Dit effect geeft de luisteraar, bij het gebruik van een koptelefoon, het gevoel dat hij zich in een kamer bevindt met een complete 5.1 luidsprekerset, waardoor een realistischere geluidsbeleving wordt ervaren. Het is comfortabeler en minder vermoeiend als je langere tijd luistert naar geluid.
    Het werkt met elk geluidsformaat van mono tot 5.1.

en: This is a legacy entry to let you configure access modules
nl: Dit is een backwards compatibiliteits optie die het configureren van access modules mogelijk maakt.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
nl: Dit is een backwards compatibiliteits optie voor het configureren van access output modules.

en: This is a legacy entry to let you configure demux modules
nl: Dit is een backwards compatibiliteits optie die het configureren van demux modules mogelijk maakt.

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
nl: Dit is een backwards compatibiliteits optie voor het configureren van mux modules.

en: This is the VideoLAN Client, a DVD, MPEG and DivX player.
    It can play MPEG and MPEG2 files from a file or from a network source.
nl: De VideoLAN client is een DVD, MPEG en DivX speler.
    Het kan MPEG-1 en MPEG-2 multimedia bestanden spelen van een bestand of netwerk locatie.

en: This is the VideoLAN Client, a DVD, MPEG and DivX player. It can play MPEG and MPEG2 files from a file or from a network source.
nl: De VideoLAN client is een DVD, MPEG en DivX speler. Het kan MPEG-1 en MPEG-2 multimedia bestanden spelen vanuit een bestand of netwerk locatie.

en: This is the default DVD device to use.
nl: Standaard DVD apparaat dat gebruikt wordt.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg D:)
nl: Het standaard DVD drive (of bestand) dat gebruikt moet worden. Vergeet niet de dubbele punt achter de drive letter (bijvoorbeeld D:)

en: This is the default VCD device to use.
nl: Standaard VCD apparaat dat gebruikt wordt.

en: This is the local display port that will be used for X11 drawing. For instance :0.1.
nl: Dit is de lokale poort die gebruikt zal worden voor X11 uitvoer. Bijvoorbeeld :0.1 .

en: This is the port used for UDP streams. By default, we chose 1234.
nl: Het poortnummer voor gebruik van UDP streams. Standaard is 1234.

en: This is the typical size of UDP packets that we expect. On Ethernet it is usually 1500.
nl: De standaard gebruikte grootte van UDP pakketten dat verwacht wordt. Normaal voor Ethernet is dit 1500.

en: This option allows you to delay the audio output. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
nl: Vertraag de audio output, deze optie is handig als audio en video niet synchroon lopen.

en: This option allows you to enable the translation of the interface.
nl: Met deze optie is het mogelijk om de vertaling van de interface in te schakelen.

en: This option allows you to select additional interfaces used by VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a comma separated list of interface modules.
nl: Via deze optie kunnen extra interfaces gebruikt worden. Ze worden in de achtergrond geopend als aanvulling op de standaard interface. Maak een lijst van door komma's gescheiden interface modules.

en: This option allows you to select the IDCT module used by this video decoder. The default behavior is to automatically select the best module available.
nl: Via deze optie kan de IDCT module die VLC gebruikt geselecteerd worden.
    Noot: Standaard wordt automatisch de beste beschikbare methode gekozen.

en: This option allows you to select the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nl: Deze optie selecteert de audio output methode, die gebruikt wordt door VLC. Standaard wordt automatisch de best beschikbare methode gekozen.

en: This option allows you to select the interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
nl: Via deze optie kan de interface die VLC gebruikt geselecteerd worden.
    Noot: Standaard wordt automatisch de beste beschikbare methode gekozen.

en: This option allows you to select the motion compensation module used by this video decoder. The default behavior is to automatically select the best module available.
nl: Selecteer de bewegings compensatie methode die VLC gebruikt voor video decoding. Noot: Standaard wordt automatisch de best beschikbare methode gekozen.

en: This option allows you to select the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nl: Selecteer de video output methode die VLC gebruikt.
    Noot: Standaard wordt automatisch de best beschikbare methode gekozen.

en: This option allows you to set the default path that the interface will open when looking for a file.
nl: Stel het standaard zoekpad in waar de interface naar bestanden gaat zoeken.

en: This option allows you to specify an additional path for VLC to look for its plugins.
nl: Met deze optie kunt u een extra zoekpad aangeven, waar VLC plugins kan vinden.

en: This option allows you to use the S/PDIF audio output by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
nl: Deze optie laat u standaard S/PDIF audio output gebruiken als zowel uw hardware als de audio die u afspeelt dit ondersteunen.

en: This options sets the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
nl: De optie stelt het informatie niveau in (0=alleen errors en standaard berichten, 1=waarschuwingen, 2=debug).

en: This options turns off all warning and information messages.
nl: Zet alle waarschuwingen en informele berichten uit.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team at Ecole Centrale, Paris.
nl: Dit programma wordt verspreid ZONDER ENIG GARANTIE, voor zover dit door de wet is toegestaan.
    Het programma mag verspreid worden onder verplichtingen van de GNU General Public License;
    Zie het bestand COPYING voor details.
    Geschreven door het VideoLAN team te Ecole Centrale, Paris.

en: This saves the audio output volume when you select mute.
nl: Hier wordt het huidige volume opgeslagen tijdens mute.

en: This video decoder can benefit from a multiprocessor computer. If you have one, you can specify the number of processors here.
nl: De video decoder kan profiteren van een computer met meerdere processors. Als er meerdere processors in de computer zitten dan kan hier het aantal opgegeven worden.

en: This will allow you to add a post-processing filter to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or to clone or distort the video window.
nl: Voeg nabewerkingsfilters toe om de beeldkwaliteit te verhogen. Bijvoorbeeld voor deinterlacing, of het klonen van het beeld.

en: This will force a mono audio output
nl: Dit zal mono audio output forceren

en: This will force the destination pixel size. By default VLC assumes your pixels are square, unless your hardware has a way to tell it otherwise. This may be used when you output VLC's signal to another device such as a TV set. Accepted format is a float value (1, 1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
nl: Deze instelling forceert de grootte van de beeldpunten van de uitvoer. Standaard neemt VLC aan dat beeldpunten vierkant zijn, behalve als de hardware kan vertellen dat dit niet zo is. Hiermee kan VLC verteld worden dat zijn uitgangssignaal naar een ander device gaat zoals een TV. De toegestane waarden zijn decimale getallen (float) (1.0, 1.25, 1.3333, etc.) die de mate van vierkante pixels uitdrukken.

en: This will force the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
nl: Forceer de aspect ratio. Bijvoorbeeld: somige DVDs zeggen 16:9 grootte te zijn terwijl ze eigenlijk maar 4:3 leveren. Dit kan als hint worden gebruikt door VLC wanneer een film geen aspect ratio informatie bevat. De toegestane waarden zijn x:y (4:3, 16:9, etc.), ze geven het globale beeld aspect weer, of gebruik een gebroken getal (float) (1.25, 1.3333, etc.) wat de beeldpunt grootte voorstelt.

en: Time
nl: Positie

en: Title
nl: Titel

en: Title %d (%d)
nl: Titel: %d (%d)

en: Title:
nl: Titel:

en: Toggle _Interface
nl: _Interface

en: Toggle fullscreen mode
nl: Volledig scherm

en: Toggle mute
nl: Geluid stil

en: ToolBar
nl: Knoppenbalk

en: Treat as a pipe rather than as a file
nl: Beschouw bestand als een pipe

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
nl: Probeer hardware acceleratie voor YUV->RGB conversies te gebruiken. Deze optie heeft geen effect als overlays gebruikt worden.

en: Try to use triple bufferring when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
nl: Probeer drievoudige buffering te gebruiken bij YUV overlays. Dat resulteert veel hogere beeldkwaliteit (geen geflikker).

en: UDP stream ouput
nl: UDP stream uitvoer

en: UDP/RTP (Address when Multicast)
nl: UDP/RTP (Adres van Multicast)

en: UDP/RTP input
nl: UDP/RTP invoer

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Update
nl: Bijwerken

en: Usage: %s [options] [items]...
nl: Gebruik: %s [opties] [parameters] ...

en: Use DVD menus
nl: Gebruik DVD menus

en: Use DVD menus (EXPERIMENTAL)
nl: Gebruik DVD menus (EXPERIMENTEEL)

en: Use VLC as a stream server
nl: Gebruik VLC als de stream server

en: Use a subtitles file
nl: Gebruik bestand met ondertiteling

en: Use shared memory to communicate between VLC and the X server.
nl: Gebruik gedeeld geheugen voor het communiceren tussen VLC en de X server

en: Use stream output
nl: Voer uit naar stream

en: Using the dummy interface plugin...
nl: Gebruik de dummy interface plugin...

en: Using the logger interface plugin...
nl: De logger interface plugin module wordt gebruikt...

en: VCD device
nl: VCD apparaat

en: VIDEO_TS folder
nl: VIDEO_TS map

en: VLC - Controller
nl: VLC - Bedieningspaneel

en: VLC media player
nl: VLC media speler

en: Verbose
nl: Detail

en: Version x.y.z
nl: Versie x.y.z

en: Vertical
nl: Vertikaal

en: Vertical offset in pixels of the displayed text
nl: Vertikale offset in pixels van de getoonde tekst

en: Video settings
nl: Video Instellingen

en: Video4Linux input
nl: Video4Linux invoer

en: Volume &Down
nl: Geluid Zachter

en: Volume &Up
nl: Geluid &Harder

en: Volume Down
nl: Geluid Zachter

en: Volume Up
nl: Geluid Harder

en: Vorbis Comment
nl: Vorbis commentaar

en: Vorbis audio decoder
nl: Vorbis audio decodeer

en: When enabled, the color information from the video won't be decoded (this can also allow you to save some processing power).
nl: Het gebruik van deze optie resulteert in de afwezigheid van kleuren. (Dit kan rekenkracht besparen.)

en: When selected, VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
nl: Speel in willekeurige volgorde bestanden uit de speellijst af, totdat expliciet wordt gestopt.

en: When the subtitles are coded in text form then, you can choose which font will be used to display them.
nl: Als de ondertiteling gecodeerd in in tekst formaat, dan kan hier gekozen worden welk lettertype er gebuikt moet worden om deze af te beelden.

en: When this option is turned on, the interfaces will show all the available options, including those that most users should never touch
nl: Als deze optie aan staat, dan zullen alle voorkeuren worden getoond, ook die opties die de meeste gebruikers beter niet kunnen wijzigen.

en: When this option is turned on, the messages sent to the console will be colorized. Your terminal needs Linux color support for this to work.
nl: Als deze optie aan staat, dan worden alle berichten op het console gekleurd weergegeven. De console heeft Linux kleurondersteuning nodig om dit te laten werken.

en: Width
nl: Breedte

en: Win32 waveOut extension output
nl: Win32 waveOut extensie uitvoer

en: Window
nl: Venster

en: Windows GDI video output
nl: Windows GDI video uitvoer

en: X11 MGA video output
nl: X11 MGA video uitvoer

en: X11 display name
nl: X11 scherm naam

en: X11 video output
nl: X11 video uitvoer

en: XVideo adaptor number
nl: XVideo adaptor nummer

en: XVideo extension video output
nl: XVideo extensie video uitvoer

en: XVimage chroma format
nl: XVimage chroma formaat

en: You can completely disable the audio output. In this case the audio decoding stage won't be done, and it will save some processing power.
nl: Audio ouput kan uitgeschakeld worden. De audio decoding stap wordt dan overgeslagen, dit bespaart zelfs wat rekenkracht.

en: You can completely disable the video output. In this case the video decoding stage won't be done, which will save some processing power.
nl: Video kan volledig uitgeschakeld worden. De video decodering stap wordt dan overgeslagen. Op deze manier kan er op rekenkracht bespaard worden.

en: You can enforce the video height here. By default VLC will adapt to the video characteristics.
nl: Forceer de hoogte van de video hier. Standaard zal VLC zich aan de karakteristieken van de video aan te passen.

en: You can enforce the video width here. By default VLC will adapt to the video characteristics.
nl: Forceer de breedte van de video. Standaard probeert VLC zich aan de karakteristieken van de video aan te passen.

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
nl: Forceer de frequentie van de audio output hier. Gebruikelijke waarden zijn: -1 (automatisch), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
nl: Selecteer een geheugen kopieer module die door VLC moet worden gebruikt. Standaard selecteert VLC de snelste versie die ondersteund wordt door de computer hardware.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
nl: Het standaard audio output volume is in te stellen tussen 0 en 1024.

en: You can set the maximum height that the configuration windows in the preferences menu will occupy.
nl: De maximum hoogte voor de configuratie schermen voor het voorkeuren menu is in te stellen.

en: You can set the maximum number of lines that the log window will display.
nl: Het maximum aantal regels in het log scherm is te beperken met deze optie.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
nl: Plaats ondertiteling onder de film, in plaats van eroverheen. Probeer verschillende waarden uit om het beste resultaat te bereiken.

en: You can zoom the video by the specified factor.
nl: Vergroot (verklein) de video met deze factor.

en: [dvd:][device][@raw_device][@[title][,[chapter][,angle]]]
nl: [dvd:][device][@raw_device][@[titel][,[hoofdstuk][,hoek]]]

en: [dvdplay:][device][@[title][,[chapter][,angle]]]
nl: [dvdplay:][apparaat][@[titel][,[hoofdstuk][,hoek]]]

en: [module]              [description]
nl: [module]              [beschrijving]

en: _About...
nl: _Over...

en: _Chapter
nl: _Hoofdstuk

en: _Close
nl: _Sluit

en: _Crop
nl: _Verklein

en: _Eject Disc
nl: Ver_wijder Disk

en: _File
nl: _Bestand

en: _Fullscreen
nl: Volledig Scherm

en: _Hide interface
nl: _Verberg interface

en: _Invert
nl: _Inverteer

en: _Jump...
nl: _Spring...

en: _Language
nl: Taal

en: _Navigation
nl: _Navigeer

en: _Network Stream...
nl: _Netwerk Stream...

en: _Open File...
nl: _Open Bestand...

en: _Play
nl: S_peel

en: _Playlist...
nl: _Speellijst...

en: _Preferences...
nl: _Voorkeuren...

en: _Select
nl: _Selecteer

en: _Settings
nl: _Instellingen

en: _Subtitles
nl: _Ondertiteling

en: _Title
nl: _Titel

en: _View
nl: _Toon

en: aRts audio output
nl: aRts audio uitvoer

en: active windows
nl: actieve schermen

en: add wave header
nl: voeg wave header toe

en: alternate fullscreen method
nl: alternatief volledig scherm methode

en: always on top
nl: altijd boven

en: antenna lnb_lof1 (kHz)
nl: antenne lnb_lof1 (kHz)

en: antenna lnb_lof2 (kHz)
nl: antenne lnb_lof2 (kHz)

en: antenna lnb_slof (kHz)
nl: antenne lnb_slof (kHz)

en: audio device
nl: audio apparaat

en: audio encoding codec
nl: encodeer codec voor audio

en: audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
nl: audio filter voor A/52->S/PDIF inkapseling

en: audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
nl: audio filter voor DTS->S/PDIF inkapseling

en: audio filter for bandlimited interpolation resampling
nl: audio filter voor bandgelimiteerde interpolatie resampling

en: audio filter for fixed32->s16 conversion
nl: audio filter voor fixed32->s16 conversie

en: audio filter for fixed32<->float32 conversion
nl: audio filter voor fixed32<->float32 conversie

en: audio filter for float32->s16 conversion
nl: audio filter voor float32->s16 conversie

en: audio filter for float32->s8 conversion
nl: audio filter voor float32->s8 conversio

en: audio filter for float32->u16 conversion
nl: audio filter voor float32->u16 conversie

en: audio filter for float32->u8 conversion
nl: audio filter voor float32->u8 conversie

en: audio filter for linear interpolation resampling
nl: audio filter voor lineaire interpolatie resampling

en: audio filter for s16->fixed32 conversion
nl: audio filter voor s16->fixed32 conversie

en: audio filter for s16->float32 conversion
nl: audio filter voor s16->float32 conversie

en: audio filter for s16->float32 with endianness conversion
nl: audio filter voor s16->float32 met endianness conversie

en: audio filter for s8->float32 conversion
nl: audio filter voor s8->float32 conversie

en: audio filter for trivial channel mixing
nl: audio filter voor het mixen van kanalen

en: audio filter for trivial resampling
nl: audio filter voor triviaal resampling

en: audio filter for u8->fixed32 conversion
nl: audio filter voor u8->fixed32 conversie

en: audio filter for u8->float32 conversion
nl: audio filter voor u8->float32 conversie

en: audio filter for ugly resampling
nl: audio filter voor 'lelijke' resampling

en: audio filter using CoreAudio for resampling
nl: audio filter dat CoreAudio gebruikt voor resampling

en: audio output frequency (Hz)
nl: audio output frequentie (Hz)

en: audio output saved volume
nl: opgeslagen audio volume

en: audio output volume
nl: audio volume

en: automatic cropping
nl: automatische verkleining

en: automatically play a file when selected in the file selection list
nl: speel automatisch een geselecteerd bestand af

en: autoplay selected file
nl: autoplay een geselecteerd bestand

en: be quiet
nl: wees stil

en: blur factor
nl: wazigheids faktor

en: buggy PSI
nl: PSI met fouten

en: caching value in ms
nl: buffer grootte in ms

en: channel server address
nl: channel server adres

en: channel server port
nl: channel server poort

en: characteristic dimension
nl: karakteristieke dimensie

en: choose a stream output
nl: kies een stream uitvoermodule

en: choose audio
nl: selecteer audio

en: choose channel
nl: selecteer een kanaal

en: choose preferred audio encoder list
nl: selecteer de voorkeurscodec voor audio

en: choose preferred codec list
nl: selecteer de voorkeurscodec

en: choose preferred packetizer list
nl: kies de voorkeurspacketizer

en: choose preferred video encoder list
nl: selecteer de voorkeurscodec voor video

en: choose program (SID)
nl: selecteer programma (SID)

en: choose subtitles
nl: selecteer een ondertiteling

en: clone video filter
nl: kloon beeld van de video filter

en: color messages
nl: gekleurde berichten

en: comma separated list of active windows, defaults to all
nl: lijst met active schermen (door komma's gescheiden). Standaard is alles geselecteerd

en: compatibility with pre-0.4 VLS
nl: compatibiliteit met pre-0.4 VLS

en: compensate desynchronization of audio (in ms)
nl: compenseer audio desynchronisatie (in ms)

en: contrast/hue/saturation/brightness filter
nl: contrast/tint/verzadigin/helderheid filter

en: conversions from
nl: conversies van

en: crop geometry
nl: verklein afmetingen

en: crop video filter
nl: verklein video filter

en: deinterlace mode
nl: deinterface mode

en: delay
nl: vertraging

en: destination aspect ratio
nl: aspect ratio uitvoer

en: display identifier
nl: beeldscherm naam

en: display text under images in the toolbar
nl: toon text onder de plaatjes in de knoppenbalk

en: don't open a dos command box interface
nl: open geen dos commando box interface

en: dummy functions
nl: dummy functie

en: dump file name
nl: naam van dumpbestand

en: enable CPU 3D Now! support
nl: schakel de CPU's 3D Now! support in

en: enable CPU AltiVec support
nl: schakel de CPU's AltiVec support in

en: enable CPU MMX EXT support
nl: schakel de CPU's MMX EXT support in

en: enable CPU MMX support
nl: schakel de CPU's MMX support in

en: enable CPU SSE support
nl: schakel de CPU's SSE support in

en: enable audio
nl: schakel audio in

en: enable audio stream output
nl: gebruik audio stream uitvoer

en: enable network channel mode
nl: schakel netwerk kanaal mode in

en: enable video
nl: zet video aan

en: enable video stream output
nl: gebruik video stream uitvoer

en: enqueue items in playlist
nl: standaard in de speellijst plaatsen

en: fake TTY
nl: nep TTY

en: fast mutex on NT/2K/XP (developers only)
nl: snelle mutex op NT/2K/XP (alleen ontwikkelaars)

en: ffmpeg postprocessing module
nl: ffmpeg nabewerkingsmodule

en: file
nl: bestand

en: file audio output
nl: bestands audio uitvoer

en: file dump demuxer
nl: dumpbestand demuxer

en: file logging interface
nl: bestands logging interface

en: file to which the audio samples will be written to
nl: bestand waar de audio naar toegeschreven zal worden

en: flip vertical position
nl: roteer vertikaal

en: font
nl: lettertype

en: font used by the text subtitler
nl: lettertype voor de ondertiteling

en: force IPv4
nl: forceer IPv4

en: force IPv6
nl: forceer IPv6

en: force SPU position
nl: forceer SPU positie

en: force index creation
nl: forceer de creatie van een index

en: force interleaved method
nl: forceer de interleave methode

en: force mono audio
nl: gebruik mono audio

en: force synchro algorithm {I|I+|IP|IP+|IPB}
nl: forceer synchronisatie algorithme {I|I+|IP|IP+|IPB}

en: framebuffer device
nl: framebuffer apparaat

en: fullscreen video output
nl: volledig scherm

en: generic ISO 13818-1 MPEG demultiplexing
nl: generieke ISO 13818-1 MPEG demultiplexing

en: grayscale video output
nl: video uitvoer in grijswaarden

en: headphone
nl: koptelefoon

en: headphone channel mixer with virtual spatialization effect
nl: koptelefoon filter voor virtueel ruimtelijk effect

en: headphone virtual spatialization effect
nl: koptelefoon virtueel ruimtelijk effect

en: id3 tag parser using libid3tag
nl: id3 tag parser die gebruik maakt van libid3tag

en: infrared remote control interface
nl: infrarood afstandsbediening

en: instead of writing a raw file, you can add a wav header to the file
nl: voeg een wav header toe aan het bestand in plaats van alleen de data te schrijven

en: interface default search path
nl: interface standaard zoekpad

en: invert video filter
nl: inverteer video filter

en: launch playlist on startup
nl: start speellijst bij opstarten

en: linear PCM audio parser
nl: lineaire PCM audio parser

en: list of vout modules
nl: lijst van video output modules

en: log filename
nl: log bestandsnaam

en: log format
nl: log formaat

en: loop playlist on end
nl: begin opnieuw, na einde speellijst

en: main program
nl: hoofd programma

en: maximum height for the configuration windows
nl: maximum hoogte voor de configuratie schermen

en: maximum number of lines in the log window
nl: maximum aantal regels in het log scherm

en: memory copy module
nl: geheugen kopieer module

en: method to use by libdvdcss for key decryption
nl: methode die libdvdcss moet gebruiken voor de ontcijfering

en: miscellaneous distort video effects filter
nl: overige distort video effecten filter

en: motion compensation
nl: compensatie van beweging

en: motion compensation module
nl: compensatie van beweging

en: mouse gestures control interface
nl: bediening met muisgebaren

en: network interface
nl: netwerk interface

en: network interface address
nl: netwerk interface adres

en: no info
nl: geen info

en: number of clones
nl: Aantal klonen

en: number of columns
nl: aantal kolommen

en: number of rows
nl: aantal rijen

en: one of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
nl: selecteer een van "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"

en: osd text filter
nl: osd tekst filter

en: output file
nl: uitvoer bestand

en: output format
nl: uitvoer formaat

en: overlay video output
nl: overlay video uitvoer

en: path to ui.rc file
nl: pad naar ui.rc bestand

en: place the directx window on top of other windows
nl: plaats het directx venster boven alle andere vensters

en: play files randomly forever
nl: speel continue bestanden in willekeurige volgorde af

en: playlist metademux
nl: afspeellijst metademux

en: plugin search path
nl: plugin zoekpad

en: print a list of available modules
nl: print een lijst van beschikbare modules

en: print detailed help
nl: print gedetailleerde help

en: print help on module
nl: print help van een module

en: print version information
nl: print versie informatie

en: remote control interface
nl: afstandsbediening interface

en: satellite default transponder FEC
nl: satelliet standaard transponder FEC

en: satellite default transponder frequency
nl: standaard satelliet transponder frequentie

en: satellite default transponder polarization
nl: standaard satelliet transponder polarisatie

en: satellite default transponder symbol rate
nl: standaard satelliet transponder symbool snelheid

en: satellite input
nl: satelliet invoer

en: screensaver disabling helper
nl: helper om de screensaver uit te schakelen

en: server port
nl: server poort

en: set image brightness
nl: wijzig helderheid

en: set image contrast
nl: wijzig contrast

en: set image hue
nl: wijzig tint

en: set image saturation
nl: wijzig de kleurverzadiging

en: shadow offset
nl: schaduw offset

en: show advanced options
nl: toon geavanceerde opties

en: show stream position
nl: laat video positie zien

en: show text on toolbar buttons
nl: toon tekst van de toolbar knoppen

en: show tooltips
nl: toon tooltips

en: source aspect ratio
nl: aspect ratio bron

en: specify a file name to which the raw stream will be dumped.
nl: specificeer een bestandsnaam waarnaar de stream zal worden gedumpt.

en: specify an HTTP proxy
nl: specificeer een HTTP proxy

en: subtitles
nl: ondertiteling

en: subtitles decoder
nl: ondertiteling decoder

en: text subtitle demux
nl: text ondertiteling demux

en: the VideoLAN team <videolan@videolan.org>
nl: het VideoLAN team <videolan@videolan.org>

en: the amount of movement required for a mouse gesture to be recorded
nl: De hoeveelheid beweging die de muis moet maken voordat een muis gebaar wordt geregistreerd.

en: the mouse button to be held down during mouse gestures
nl: De muisknop die ingedrukt moet worden tijdens de muisgebaren.

en: the toolbar. Beware, the display may be messed up
nl: de knoppenblak. Pas op, dit kan heel lelijk worden.

en: time to live
nl: multicast timeout

en: translation
nl: vertaling

en: try to work around buggy OSS drivers
nl: workaround voor foutieve OSS drivers

en: use additional processors
nl: gebruik extra processors

en: use diseqc with antenna
nl: gebruik disecq met antenne

en: use hardware YUV->RGB conversions
nl: gebruik hardware YUV->RGB conversie

en: use shared memory
nl: gebruik gedeeld geheugen

en: use the S/PDIF audio output when available
nl: gebruik de S/PDIF audio output als deze beschikbaar is

en: use triple buffering for overlays
nl: gebruik drievoudige buffering voor overlays

en: use video buffers in system memory
nl: gebruik video buffers in systeem geheugen

en: verbosity (0,1,2)
nl: detail (0,1,2)

en: vertical offset
nl: vertikale offset

en: video deinterlacing filter
nl: deinterlacing video filter

en: video encoding codec
nl: encodeer codec voor video

en: video height
nl: video hoogte

en: video transformation filter
nl: image transformatie filter

en: video width
nl: video breedte

en: wall video filter
nl: videowall filter

en: you can choose the default deinterlace mode
nl: u kunt de te gebruiken deinterlace mode kiezen
